17 gru

Aleja Zbójników – Węgierska Górka

„Dzisiaj prawdziwych zbójników już nie ma”, można by sparafrazować słowa słynnego przeboju. Jeszcze do niedawna na terenach Podhala grasowały zbójnickie bandy, których dokonania stały się tematem licznych podań, legend oraz motywów pieśni i twórczości ludowej. Szczególnie w folklorze Żywiecczyzny motyw zbójnicki zajął szczególne miejsce. O tym świadczą nie tylko historyczne materiały, ale znane wszystkim podśpiewki, tańce czy zwyczaje. W związku z tym, że zbójnictwo zajmuje tak istotne miejsce w życiu górali z Beskidu Żywieckiego, w niewielkiej wsi niedaleko Żywca przywrócono do życia najsłynniejszych zbójców.

W Węgierskiej Górce położonej na granicy Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego można przechadzając się uliczkami spotkać naprawdę wielkich zbójników, i to nieopodal Urzędu Gminy! Na ulicy Zielonej w roku 2009 stanęło sześć drewnianych rzeźb najbardziej znanych zbójników w dziejach Żywiecczyzny. Podczas plenerowych warsztatów ludowi twórcy wykonali te prawie 5 metrowe dzieła. W przyszłości Aleja Zbójników, bo tak brzmi nazwa tego miejsca ma być rozbudowana kolejnymi rzeźbami. Celem lokalnej społeczności było propagowanie i podtrzymanie silnie obecnego w świadomości górali etosu zbójników. Dla przyjeżdżających w okolice Żywca turystów to świetna atrakcja. Poza drewnianymi rzeźbami na Alei Zbójników są tu informacje o historii zbójnictwa na tych terenach. Z umieszczonych przy dziełach informatorów można dowiedzieć się o życiu i działalności każdego z obecnych tu zbójników.

Węgierska Górka to świetne miejsce na weekendowy wypad lub dłuższy urlop. Poza Aleją Zbójników (https://pl.wikipedia.org) jest tu wiele atrakcji, szczególnie dla miłośników pieszych wędrówek. Przez tereny gminy wiedzie wiele szlaków, w tym część czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego. Obejmuje on trasę z Baraniej Góry, przez kilka wisi, w tym Glinne, Węgierską Górkę czy Żabnicę na szczyt Rysianki. Znajduje się tu także jedna z najlepszych hal z widokiem na Beskidy. Z racji tego, że szczyt Rysianki jest zalesiony, właśnie z położonej na zboczu polany turyści mogą podziwiać przepiękne krajobrazy okolicy. Poza atrakcjami znajduje się tu bogata baza noclegowa (http://meteor-turystyka.pl/), oferująca turystom wszelkiego rodzaju noclegi. Węgierska Górka to zarówno schroniska na szlakach, jak również pensjonaty, domy wczasowe i pokoje gościnne. Mocną stroną są mieszkańcy, którzy z życzliwością witają wszystkich turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>