13 lut

Moda na Dolny Śląsk – Kłodzko

Kłodzko to jedno z najpiękniejszych miast województwa dolnośląskiego. Jest stolicą powiatu kłodzkiego oraz Gminy Kłodzko. Leży w Kotlinie Kłodzkiej, u podnóża Gór Bardzkich, na wysokości około 290-370 m n. p.m. Przepływająca przez miasto Nysa Kłodzka uformowała układ miasta. Castellum Kladsko pojawiło się po raz pierwszy w historycznych wzmiankach przed rokiem tysięcznym. Nazwa wywodzi się od surowca budowlanego, jakim były drewniane kłody. Być może jeszcze funkcjonowała nazwa "Kladsko", oznaczająca "drewniane miasto zbudowane z pni drzewa". Tak więc Kłodzko bez wątpienia jest jednym z najstarszych polskich miast, co sprawia że baza noclegowa zaczyna być niezwykle cenna. Tutejsze noclegi [tu: meteor] są doceniane przez ludzi, którzy uwielbiają klimat dolnośląskich miasteczek.

Co robić w Kłodzku?
Kłodzko to przede wszystkim zabytki. Ciekawym miejscem jest Podziemna Trasa Turystyczna, mająca swe początki w XIII wieku, kiedy to miejscowa ludność drążyła głębokie podpiwniczenia pod budynkami, które miały służyć do celów nie tylko gospodarczych (spichlerz), ale i militarnych (funkcje obronne w razie napaści). Ta trasa ma prawie 600 m długości. Żadna wycieczka nie ominie Twierdzy Kłodzko, która stoi na Górze Fortecznej (369 metrów n.p.m.) i od lat stanowi wizytówkę miasta. Jest to system obronny z przełomu XVII i XVIII wieku, unikatowy w skali europejskiej i najlepiej zachowany wśród innych zabytkowych obiektów militarnych. Twierdza zajmuje obszar 32 hektarów. Znajduje się w miejscu, w którym w X wieku był gród warowny. W II połowie XIX wieku pełniła zdecydowanie mniej zaszczytną rolę – była więzieniem, zwłaszcza dla powstańców styczniowych, więźniów uznawanych za niebezpiecznych politycznie. Podczas II wojny światowej więziono w niej jeńców różnej narodowości. Ciekawostką jest, że w ostatnim roku wojny prowadzona tu była produkcja aparatów radiowych AEG do podwodnych łodzi typu U-boot oraz produkcja elementów do rakiet V1 i V2.

Skarby sztuki sakralnej
Kościół Parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny być może pamięta jeszcze wiek XII, chociaż oficjalnie mówi się o wieku XIV. Tak jak Płock miał swojego biskupa – wizjonera, tak Kłodzko miało arcybiskupa praskiego Arnosta z Pardubic, który był inicjatorem budowy świątyni oraz spadkodawcą swych pieniędzy na kontynuację budowy dzieła. Wnętrze kościoła reprezentuje głównie styl barokowy, ale najpiękniejszym skarbem jest XIV-wieczna Kłodzka Madonna z Czyżykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>