24 lut

Radom – historia z kunsztem

Radom wbrew pozorom jest bardzo atrakcyjnym miejscem na turystycznej mapie Polski. Jest chętnie odwiedzane, zarówno przez turystów krajowych jak i zagranicznych. Promocji miasta bardzo przysłużyły się organizowane co dwa lata zawody Air Show. Impreza przyciąga nawet 200 tys. widzów. O noclegi w tym okresie bardzo trudno. Choć baza noclegowa jest nieźle rozbudowana, turyści zainteresowani udziałem miejsca noclegowe (noclegi Radomia) powinni rezerwować z wyprzedzeniem.

Pokazom lotniczym towarzyszą również liczne imprezy kulturalne. Uczestnictwo w tym wydarzeniu jest doskonałą okazją do zapoznania się z niewątpliwymi walorami turystycznymi miejscowości. Radom jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie datuje się na okres VIII-XII wieku. Pierwotnie życie osady skupiało się wokół kasztelani mającej swoje miejsce na sztucznie uformowanym wzniesieniu, o nazwie grodzisko „Piotrówka. Dzisiaj z pierwotnej zabudowy ostało się jedynie wzniesienie, które można podziwiać po dziś dzień. Wokół powstała wieś o charakterze rzemieślniczo-handlowym. Na tym terenie znajduje się też najstarszy zabytek Radomia, XIV-wieczna świątynia p. w. św. Wacława.

W okresie późnego średniowiecza z Radomiem blisko była związana postać Kazimierza Wielkiego. Wybudował on fortyfikację miasta, które po dziś dzień zostawiły trwały ślad w topografii miasta. Ruiny murów oraz Bramy Krakowskiej można podziwiać przy ul. Wałówek. Na rynku do dzisiejszego dnia zachował się gmach Kolegium Pijarów. Dzisiaj mieści się w nim Muzeum dzieł im. Jacka Malczewskiego z najsłynniejszymi dziełami malarza. Uwagę przykuwa również XIX wieczny ratusz wzniesiony w stylu neorenesansowym. Na uwagę zasługuje również Dom Gąski i Dom Esterki gdzie mieści się obecnie Muzeum Sztuki Współczesnej. Warto również odwiedzić znajdujący się nieopodal kościół św Trójcy z drugiej połowy XVII wieku oraz kościół Benedyktynów datowany również na ten okres.

Prawdziwy czas rozwoju miasta przypada na wiek XIX. Wtedy też powstała najbardziej reprezentacyjna ulica Radomia – niegdyś Lubelska dzisiaj ulica Żeromskiego. Wokół niej powstało mnóstwo przepięknych kamienic, dzisiaj wspaniale odnowionych. Budynki w większości były wznoszone w stylu klasycystycznym. Radom dostarczy turystom mnóstwo atrakcji. Jeden dzień to za mało, by zapoznać się ze wszystkimi atrakcjami miasta. Wspaniale też pod względem turystycznym prezentuje się okolica. Zaledwie 6 km od centrum znajduje się Skansen Wsi Radomskiej. Puszcza Kozienicka wraz z Kozienickim Parkiem Narodowym (informacje Parku) sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>