23 mar

Skarby nad morzem, czyli Jurata

Jurata to jedna z dzielnic przepięknej Jastarni. To wyjątkowe miejsce dla tych, którzy chcą spędzić wakacje nad morzem, w otoczeniu urokliwej nadmorskiej przyrody. W pobliżu znajduje się także wiele zabytków oraz innych godnych zwiedzenia miejscowości. Przede wszystkim warto wybrać się do zachodniej części Jastarni, zwanej Kuźnicą. Kuźnica była dawniej wioską rybacką, a w latach 70. ubiegłego roku włączono ją do Jastarni. Teraz jest to słynny kurort letniskowy z kąpieliskiem oraz dwiema przystaniami morskimi. Przez Kuźnicę przechodzi także słynny Szlak Nadmorski, który prowadzi z Krokowa aż do Juraty. Po drodze mija się m.in. Rozewie oraz Władysławowo. Warto też wstąpić do neogotyckiego kościoła rybackiego, który wybudowano w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Słynie on z unikalnej ambony w kształcie łodzi. Przypomina on także kościół swarzewski. Warto wiedzieć, że właśnie w Kuźnicy mierzeja jest najwęższa i ma zaledwie 200 metrów. Słynie ona także z wydm i z tego, że tory kolejowe położone są najbliżej morskiego brzegu.

Ciekawym doświadczeniem może być też wyprawa na Przylądek Rozewie, na którym znajduje się najstarsza nad polskim Bałtykiem latarnia morska im. Stefana Żeromskiego. Pochodzi ona z XIX wieku, a jej światła można zobaczyć z odległości ponad 40 kilometrów. Obecnie mieści się w niej interesujące Muzeum Latarnictwa Morskiego, w którym znajdują się także zbiory związane ze Stefanem Żeromskim. Przede wszystkim są to pamiątki po tym wspaniałym pisarzu. Przez długi czas uważano, że ponad pięćdziesięciometrowy klif na tym przylądku jest najdalej na północ wysuniętym punktem Polski. Dziś już wiadomo, że w Jastrzębiej Górze jest punkt bardziej wysunięty na północ. Nazwano go Gwiazdą Północy i naprawdę warto tam być.

Z Półwyspu Helskiego jest dość blisko do Wejherowa, które słynie z dwunastowiecznej Kalwarii Wejherowskiej. Na wzgórzach umiejscowiono aż 26 kapliczek. Warto zajrzeć do kościoła Franciszkanów, w którym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Wejherowskiej. Ukoronował go papież Jan Paweł II.

W Juracie stale powiększa się spora już baza noclegowa [informacje na Meteorze]. Warto wiedzieć, że Jurata oferuje noclegi w naprawdę komfortowych warunkach. Do tego nadmorskiego kurortu wiele osób bardzo często powraca. To bowiem wyjątkowe miejsce i każdy może znaleźć tu dla siebie jakieś atrakcje.

6 myśli na temat “Skarby nad morzem, czyli Jurata

  1. To chyba trzeba 3 tygodnie żeby się nacieszyć 😉 ja wybieram małe miejscowości, i korzystam ile się da z leniuchowania na plaży, polecam np. Chłapowo,

  2. Jurata jest najlepsza, piękne widoki i wbrew pozorom można znaleźć nocleg na trochę „mniejszą kieszeń” ;))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>